Кошик
303 відгуків
Майстерня бізнес - планів
+380 (50) 443-33-56
+380 (98) 692-80-17

Як заробляти в аграрному секторі

Як заробляти в аграрному секторі

Багато хто з нас зіткнулися з неприємним економічним явищем - девальвацією гривні більше ніж у 3 рази. Чи замислювалися Ви про те, які напрямки бізнесу виграли від події ?

Звичайно, відповідь напрошується сам по собі - в першу чергу від девальвації гривні виграють експортери. Але, проаналізувавши ситуацію, можна прийти до висновку, що не тільки експортери, а й локальні виробники, в увазі інтеграції внутрішніх ринків на світові, можуть бути «на коні».

Кон'юнктура ринку аграрної продукції в Україні чітко слідує світовим трендам. Українські реалії, згідно даних аналітичного агентства ААА повторюють тренд в ціноутворенні. При цьому в абсолютному значенні в доларовому еквіваленті ціна на сою в Україні перевищує світову !!! Коли в світі соя у вересні 2016 р. торгується за ціною 360 USD/т, в Україні вона перевищує 400 USD/т !

Динаміка цін на сою

Динаміка цін на сою. Попит, USD/т

Безсумнівно, продукція аграрного сектора характеризується високою волатильністю (зміною рівня цін). Але тим не менше, навіть при  дуже узагальненому аналізі структури витрат вирощування, наприклад, пшениці, отримуємо дуже цікаві цифри.

Вид витрат

Технологія обробки грунту

Традиційна

Мінімальна

Нульова

Заробітна плата

5,5

3,9

4,2

Насіння

11,3

13,8

14,1

Добрива

21,5

26,1

26,8

Засоби захисту рослин

12,8

22,1

29,4

Паливно-мастильні матеріали

27,5

17,6

11,3

Амортизаційні відрахування

12,7

10,2

8,9

Інші витрати

8,7

6,3

5,3

Структура витрат вирощування озимої пшениці, %

В абсолютному значенні гривневий дохід від реалізації, наприклад, соняшнику, у вересні 2016 порівняно з вереснем 2013 (за умови рівності доларової ціни) виріс в 3 рази. Давайте проаналізуємо видаткову частину :

  • Заробітна плата. В більшості передових господарств фонд заробітної плати не тільки не збільшився в рази, як дохідна частина, а зменшився за рахунок оптимізації штату і підвищення ефективності його роботи
  • Насіння. Ціна збільшилася в 2-2,5 рази. Не в 3+, як валюта, оскільки в структурі витрат по реалізації насіння, також як і в розглянутому прикладі, «лежать» витрати на логістику (паливно-мастильні матеріали), фонд оплати праці (зарплата співробітників), торгова націнка, витрати збуту, які, ми в свою чергу, також аналізуємо в цій статті.
  • Добрива. Згідно з даними Комітету Статистики, індекс цін виробників мінеральних в Україні виглядає так :

Індекс цін виробників мінеральних в Україні виглядає так

тобто порівняно з 2013 р., в 2015 р. середня ціна мінеральних добрив українських виробників зросла на 31%. Подамо цей факт здорового сумніву і, проаналізувавши ціну Р90-120К90-120, побачимо 70% подорожчання

  • Засоби захисту рослин (ЗЗР). За аналогією з насінням - імпортні стали дорожче, але не в 3 рази, а в 2-2,5 рази.
  • Паливно-мастильні матеріали (ПММ). Ціна дизельного палива в 2013 р. становила 13 грн/л, сьогодні на заправках – 18 грн/л, тобто на 40% вище. А цей вид витрат, зауважте, є одним з найвагоміших у формуванні витратного механізму.
  • Амортизаційні відрахування. В управлінському обліку даний розрахунок цього показника здійснюється відповідно до індивідуальної політиці підприємства. Однак, з урахуванням того, що частина основних засобів вже працюючого підприємства, як правило, вже амортизирована, з практики, даний вид витрат збільшився в гривневому еквіваленті незначно – на 30-50%.
  • Інші витрати. Тут враховані витрати електроенергії, витрати обслуговування інфраструктури, рекламні витрати, витрати зв'язку, утримання офісу, відрядження, представницькі витрати і т. д. Збільшення вартості всіх видів послуг на собі відчув кожен. Так, ціна електроенергії, в залежності від регіону, для промислових підприємств зросла на 80-100%, вартість ремонтних робіт і матеріалів – від 30 до 120%.

Резюмуючи все вище наведене, можна констатувати наступне :

  • Дохідна частина багатьох напрямків аграрного сектора (бізнесу), завдяки інтегрованості в світову кон'юнктуру, зросла в гривневій масі за останні два роки зросла середньому в 2,5-3,5 рази (на 150%-250%).
  • Жоден з факторів, що формують собівартість виробленої продукції (вище розглянуто приклад з рослинництва) не виріс в ціні в такій пропорції, як дохід.
  • Гривнева і валютна прибуток передових господарств в абсолютному значенні стала вище, ніж була два роки тому.
  • Інвестиції в аграрний бізнес України – це не тільки прибутково, але перспективно, а головне – патріотично !

Підтвердженням вищевикладеного є той факт, що, відповідно до даних аналітичних агентств, рентабельність, наприклад, вирощування соняшнику досягла 80%, а в деяких передових господарствах України навіть 130%. Минулий, 2015 р. став рекордним для українських виробників соняшнику. На 15% збільшився обсяг виробництва соняшникової олії, на 15,7% - обсяг його експорту.
Наведені вище факти пропонують Вам шляхом нехитрих умовиводів, підтвердження кожному з яких при бажанні можна досить швидко знайти в мережі, сформувати у Вас інтерес до інвестицій аграрний бізнес України.
Для створення нового напряму у вже працюючого підприємства, розвитку існуючого бізнесу, прийняття рішення про інвестиції або моделювання ситуації (а що буде, якщо ...) знадобиться більш глибокий і системний аналіз.
Для цього в міжнародній практиці і придумані загально визнані, розраховані за стандартами (UNIDO, ЄБРР, Тасіс) документи :

  • бізнес – план
  • техніко-економічне обґрунтування (ТЕО)

З їх допомогою, на відміну від наведеного вище прикладу аналізу «на пальцях», виконується розрахунок економічної ефективності інвестиційного проекту :

  • Період окупності
  • Середня норма рентабельності
  • Чистий приведений дохід
  • Індекс прибутковості
  • Внутрішня норма рентабельності
  • Модифікована внутрішня норма рентабельності
  • Тривалість

При розрахунках показників ефективності бізнес-плані або в техніко-економічному обґрунтуванні враховується дисконтування (оцінка вартості майбутніх надходжень, приведена до поточної дати – це важливо робити з того, що не можна порівнювати 1 грн сьогодні з 1 грн через 1 рік). У бізнес – плані обов'язково виконується аналіз ризиків, а завдяки програмному забезпеченню з готовими, розрахованими шаблонами, можна не тільки виконати індивідуальний розрахунок ефективності інвестиційного проекту, але і, наприклад, виконати What - IF аналіз.
За допомогою програмного комплексу, безкоштовно поставляється в комплекті з бізнес - планом і шаблону розрахунку (моделі) проекту у Вас з'явиться можливість змоделювати різні варіанти сценаріїв розвитку бізнесу (зміна вартості валюти, витратних матеріалів, палива). Ви зможете відповісти на питання, коли інвестиції окупляться, який рівень капіталізації бізнесу буде через 2 роки. У Вас буде можливість оцінити ефективність виробництва (вирощування) кожного з видів продукції (послуг). Програмний комплекс дозволить оцінити проект на стійкість до ризиків - например, как отреагирует бизнес на падение спроса на 30%, увеличение процента брака (отходов) готовой продукции, недоступность кредитных средств).
Для обучения базовым навыкам работы с программным обеспечением, используемым для расчета бизнес - планов понадобится прочитать брошюру. Из практики через 2 часа можно смело начинать "пересчет".  
Ознакомиться с перечнем всех предлагаемых бизнес – планов можно здесь : http://busplan.prom.ua/g14367611-selskoe-hozyajstvo

 

 

 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner